كدخبر: ۴۰۶
تاريخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۶:۰۳
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
رحيمي و سيراني / كارشناس طراحي دوخت
سيمرغ در هنر ساساني
سنمرو موجودی است نیمه‌پرنده و نیمه‌پستاندار که چون پستانداران به فرزند خود شیر می‌دهد و در بسیاری از آثار ساسانی به صورت ترکیبی از اژدها و طاووس کشیده شده‌است.
واژة پهلوی سنمُرو( Senmurv) نام یکی از موجودات افسانه‌ای ایران است. سنمرو موجودی است نیمه‌پرنده و نیمه‌پستاندار که چون پستانداران به فرزند خود شیر می‌دهد و در بسیاری از آثار ساسانی به صورت ترکیبی از اژدها و طاووس کشیده شده‌است. او که دوست انسان و دشمن هر نوع مار و نیروی شیطانی است، بر بالای درختی لانه دارد که دانه‌های آن بیماری و بدی را از وجود انسان دور می‌کند.

در افسانه‌های اخیرتر فارسی مانند شاهنامة فردوسی پرندة افسانه‌ای سیمرغ را می‌بینیم که در بالاترین قلة رشته کوه البرز خانه دارد. سیمرغ شاهنامه پنجه‌های شیر، پر طاووس، دم مار مانند و سر شیر مانند دارد. اوست که زال پدر رستم را پرورش می‌دهد و با پر افسانه‌ای خود که درمان کنندة زخم‌هاست، زاده شدن رستم را آسان می‌کند.

بشقاب نقره ای به قطر 7.6 سانتی متر با نقش سیمرغ، سده ی 7 میلادی، مکان نگهداری: موزه ی بریتانیا

سیمرغ در منطق الطیر عطار در کوه قاف لانه دارد و پرندگان در جستجوی او که تمثیل وجود مطلق الهی است، کوه‌ها و بیابان‌ها را طی می‌کنند و در نهایت از هزاران مرغی که به جستجوی او رفته‌اند تنها سی مرغ به انتهای راه می‌رسند و زمانی که به حریم سیمرغ قدم می‌نهند و با او سخن می‌گویند، سیمرغ آیینه‌ای در برابر آنها می‌نهد و چون نگاه می‌کنند می‌بینند که خود آن سی مرغ، سیمرغ شده‌اند و وجود سیمرغ چیزی نیست جز خود آن سی مرغ. در حقیقت عطار سر یکی شدن انسان و خدا را اینگونه بیان می‌کند.

زیرنویس تصاویر از راست به چپ
بشقاب نقره ای با نقش سیمرغ، سده ی 5 و 6 میلادی، محل کشف: ارمنستان، مکان نگهداری: موزه ی هنرهای اسلامی برلین
نقش برجسته ی سیمرغ، ساخت سده ی 7 و 8 میلادی، مکان نگهداری: موزه ی هنرهای اسلامی برلین

منابع:
1- Conway. D. J. ,mythical creaturei
2- منطق الطیر عطار
3-پيرنيا، ميرزا حسن خان، تاريخ ايران باستان، دنياي كتاب، چاپ نهم، تهران، 1378
نظرات بینندگان:
سلام من تحقیقی در مورد نقش سیمرغ در هنر ساسانی دارم ممنون میشم اگه توی این زمینه کمکم کنید
* نام:
ايميل:
* نظر: