آشنایی با جامعه اسلامی اروپا در «معماری مساجد»

آشنایی با جامعه اسلامی اروپا در «معماری مساجد»

معماری در جهان اسلام یکی از بزرگترین جلوه‌های ظهور یک حقیقت هنری در کالبد مادی به‌شمار می‌رود. از لحاظ تاریخی معماری اولین هنری به‌شمار می‌آید که توانست خود را با مفاهیم اسلامی سازگار نموده، از طرف مسلمانان مورد استقبال قرار گیرد. معماری اسلامی به عنوان یکی از موفق‌ترین شیوه‌های معماری در تاریخ معماری جهان قابل بازشناسی است. در یک نگاه جامع نگر می‌توان پیوستاری ارزشمند و پویا را در بناهای اسلامی بازشناسی کرد که موجب شده تمامی آن‌ها در قالبی واحد با عنوان معماری اسلامی در کنار یکدیگر قرار گیرند.

به گزارش ایکنا به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در آلمان؛کتاب «مساجد اروپا» به زبان آلمانی در سال ۲۰۱۷ میلادی منتشر شده است و ۱۱۲ صفحه دارد. این کتاب که توسط کریستین ولز باکر (Christian Welzbacher) نوشته شده، مقدمه‌ای خواندنی برای معرفی معماری اسلامی در دهه‌های اخیر است که ترکیبی از دیدگاه‌های تاریخی و معماری اسلامی در کشورهای مختلف را ارائه می‌کند.

نویسنده در این کتاب، تنها به بررسی نمونه‌هایی از مساجد کشورهای اروپای مرکزی مانند فرانسه، آلمان، انگلستان، ایتالیا، دانمارک، اسپانیا و هلند نپرداخته، بلکه جزئیات تحولات در بالکان و ترکیه را نیز مورد توجه قرار داده است.

از دیدگاه نویسنده کتاب، معماری اسلامی طی قرن‌ها تغییر کرده و با نیازها و سنت‌های محلی تطبیق داده شده است. به طور کلی «مساجد اروپا» کتابی درباره معماری، جامعه و سیاست در اروپا است. چرا که مساجد جدید اروپایی تنها نشان‌دهنده معماری شهرها نیستند، بلکه توسعه و رشد جامعه اسلامی در اروپا را هم نشان می‌دهد.ازجمله بزرگترین مساجد در اروپا می توان از مسجد جامع مسکو نام برد.

مسجد جامع مسکو بزرگترین مسجد جامع در اروپا است. مساحت آن حدود ۲۰ هزار مترمربع و در ۶ طبقه، دارای ۷ گلدسته و گنبد و مناره‌هایی با ارتفاع بیش از ۷۰ متر که از دورترین نقاط شهر نیز قابل رؤیت هستند، و ظرفیت آن ۱۰هزار نفر در درون و دست‌ کم ۱۰هزار نفر در حیاط است.

منبع: خبرگزاری بین المللی قرآن

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

پیک‌نیک ایرانی و جنبه‌های اجتماعی و فرهنگی آن

پیک‌نیک ایرانی و جنبه‌های اجتماعی و فرهنگی آن

پیک‌نیک چیست و از کی آغاز شد؟ آیا تنها به شهرنشینان اختصاص دارد؟ در ملت‌های مختلف یکسان اجرا می‌شود؟ هدف جوامع از پیک‌نیک چیست؟