برای مدیریت مقصدهای گردشگری باید سیستم‌سازی کرد

یک دکترای باستان‌شناسی گفت: برای مدیریت مقصدهای گردشگری در سطح ملی، منطقه‌ای و محلی باید سیستم‌سازی و برنامه‌ریزی کرد.

‌دکتر عبدالرحمان وجودی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: براساس تعاریف و چارچوب‌های سازمان جهانی جهانگردی مقصد گردشگری جایی است که گردشگر به آن وارد می‌شود، اقامت می‌کند، خرید می‌کند، به جاذبه‌های مختلف دسترسی مناسب دارد، احساس امنیت می‌کند، به اینترنت و سیتسم الکترونیکی بانکی دسترسی دارد، از خدمات و تسهیلات بهداشتی، تفریحی، ورزشی، نمایشگاهی به سهولت استفاده می‌کند و از سیستم‌های حمل و نقل درون‌شهری و برون‌شهری مناسب و خدمات فرودگاهی آسان و ایمن می‌تواند بهره‌مند شود.

وی ادامه داد: مقصد گردشگری به تعریفی بهتر جایی است که گردشگر از آن با یک تصویر ذهنی خوب مقصد را ترک می‌کند.

وجودی اضافه کرد: چنین سیستمی بسیار پیچیده است و نیاز به برنامه‌ریزی جامعه راهبردی و عملیاتی و با مشارکت همه ذینفعان اعم از بخش‌های‌ دولتی، غیردولتی و خصوصی دارد تا بتواند موجبات و امکانات اقامت بیشتر گردشگران را فراهم کند.

این دکترای باستان‌شناسی افزود: در لرستان اگر هدف این باشد که این استان با جاذبه‌های شهری، روستایی، عشایری در انواع الگوهای گردشگری‌های طبیعی، تاریخی، فرهنگی، ورزشی و ماجراجویانه و… به یک مقصد گردشگری تبدیل شود، باید تحت سیاست‌گذاری‌های سازمان میراث فرهنگی سیستمی مرکب از همه ذینفعان اصلی صنعت گردشگری ایجاد شود تا همه وظایف غیرحکومتی و تصدی‌گری دولت را در توسعه این صنعت به عهده بگیرد، سیستمی که در قالب یک ساختار تحت عنوان سازمان مدیریت مقصد گردشگری ایجاد شود.

وی عنوان کرد: توصیه سازمان جهانی جهانگردی از سال ۲۰۰۷ تاکنون این است که برای مدیریت مقصدهای گردشگری در سطح ملی، منطقه‌ای و محلی باید سیستم‌سازی و برنامه‌ریزی کرد و باید این برنامه مدیریت شود.

منبع خبر https://www.isna.ir/news/97040502326/:

درباره فاطمه محمدی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

شاید بپسندید

موزه‌ها در زمان قطعی برق چه می‌کنند؟

موزه‌ها در زمان قطعی برق چه می‌کنند؟

مدیر اداره کل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری معتقد است: اکثر موزه‌ها تمهیدات لازم را در زمان قطعی برق دارند و امنیت در موزه‌ها برای زمان قطعی برق کاملا تامین می‌شود. به گزارش ایسنا، قطعی برق از دست‌کم یک ماه گذشته در سراسر کشور و تهران، نه تنها همه زندگی مردم را تحت شعاع قرار داده، بلکه توریست‌ها و بازدیدکنندگان از فضاهای تاریخی و فرهنگی را نیز با مشکل مواجه کرده است. از یک سو مشکلات گرمایشی و الکترونیکی شدن بلیت‌های موزه‌ای و از سوی دیگر وضعیت مبهم دوربین‌های مداربسته و امنیت موزه‌ها در همان مدت زمان کم قطعی برق‌ها نیز مسائلی است که باید در زمان قطعی برق‌ در مناطق مختلف کشور به آن‌ها توجه کرد.