کشف مقبرۀ حسن صباح تذکیب شد

محمد علی حضرتی‌ها روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبر‌نگار ایرنا افزود: «در چند روز اخیر عکس‌ها و خبرهایی در شبکه‌های مجازی دربارۀ زیارت‌گاهی در روستای خشکچال که به آرامگاه حسن صباح منتسب شده، انتشار یافته که بی‌پایه و اساس بوده و مبنای علمی و واقعی ندارند».

وی با بیان اینکه مکان یاد شده امامزاده محمد سپهسالار نام دارد، اضافه کرد: «پس از قصد هیأت امنا برای ساخت حسینیه در این امامزاده و به دنبال آن با مراجعۀ میراث فرهنگی و کاوش‌های انجام‌شده در این مکان، مقداری سفالینه‌های دورۀ سلجوقی و صفوی و کاشی‌های قدیمی به همراه یک قبر از این محل کشف شد که در بررسی‌ها مشخص شد اسکلت یک کودک بوده است.
حضرتی‌ها خاطر نشان کرد: کاوش‌ها در محل امام‌زاده سپهسالار برای دستیابی به نتایج علمی و تاریخی آن و شناسائی محدودۀ عرصه ادامه خواهد یافت.
مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری قزوین گفت: «با توجه به مطالعات داده‎های تاریخی آرامگاه حسن صباح در جایی دیگر متصور می‌شود که کاوش‌های آینده منطقۀ الموت شاید آن را مشخص کند».
حسن صباح در قرن چهارم و پنجم هجری می‌زیسته و یکی از رهبران فرقۀ اسماعیلیان در دورۀ سلجوقیان بوده که مقر حاکمیت وی در الموت قزوین قرار داشت.
قلعۀ حسن صباح در شمال روستای گازرخان واقع در بخش الموت شرقی استان قزوین قرار دارد و هرساله گردشگران داخلی و خارجی قابل‌توجهی از آن بازدید می‌کنند.

 منبع: ایرنا

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

نسبت معماری با تکنولوژی

نسبت معماری با تکنولوژی

بردار علم و هنر در دورۀ سنت بر هم منطبق بود و هنرها قهراً واجد صفات علمی هم می‌شدند. از این روست که معماری سنتی هم شاهکار هنر شناخته می‌شود و هم شاهکار تکنولوژی که هر دو به دست یک نفر محقق می‌شد