آثار تمدن پیش از تاریخ در مشکین‌شهر

‌سرپرست ادارۀ میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مشکین‌شهر از کشف آثار و نشانه‌های تمدن به جا مانده از انسان در دوران پیش از تاریخ در این شهرستان خبر داد.

آثار تمدن پیش از تاریخ در مشکین‌شهر

‌به گزارش ایسنا‌، ایمان‌علی ایمانی صبح امروز با اعلام این خبر تصریح کرد: «به غیر از نقوش صخره‌ای یا سنگ‌ نگاره‌های دو روستا در بخش مرادلو در ۱۰ مکان جدید نیز آثاری کشف شده است».

وی اضافه کرد: «گستردگی و فراوانی سنگ‌ نگاره‌ها ‌و تنوع حکاکی منطقۀ مشکین‌شهر یکی از نمونه‌های کم‌ نظیر در نقوش صخره‌ای ایران و جهان است».

به گفتۀ سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مشکین‌شهر به ضرورت تداوم مطالعات نقوش صخره‌ای اشاره کرد و بیان کرد: «نقش‌های کشف‌ شده از انسان‌های در حالت شکار با کمان، سواره در حال رفتارهای موزون و جادوگرانه است».

ایمانی ادامه داد: «استل‌های بز کوهی، نقش‌های لنگر کشی میادین شکار گوزن به صورت‌های فردی و جمعی، تیراندازی و صحنه‌های جنگ نشان‌گر سکونت انسان در پیش از تاریخ بخش دیگری از نقش و نگارها است».

وی سنگ‌ نگاره‌های منطقۀ مشکین‌شهر را که دارای نقش‌ مایه‌های متنوع انسانی، حیوانی و نمادین هستند، فرصت مغتنمی در جهت افزایش بهره‌ وری‌های هنری و توسعۀ گردشگری شهرستان و استان عنوان کرد.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

ممنوعیت نمای رومی ؛ پیروزی یا قبول شکست؟

هر از چند گاهی خبر می‌رسد که در برخی شهرها استفاده از نمای رومی ممنوع گردیده است. عده ای از معماران و دانشجویان از تصویب این گونه ممنوعیت‌ها استقبال می‌کنند