فصل سوم کاوش در «باوه یوان» از هفتۀ آینده

استاد دانشگاه کمبریج و سرپرست هیأت باستان‌شناسی محوطۀ تاریخی «باوه یوان» کرمانشاه از آغاز فصل سوم کاوش‌های باستان‌شناسی در این منطقه در ارتباط با کشف آثار انسان‎های نئاندرتال یا اولیه در ایران خبر داد.

فصل سوم کاوش در «باوه یوان» از هفتۀ آینده

سامان حیدری‌گوران روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: «پس از کشف نخستین دندان از انسان‎های نئاندرتال یا اولیه در محوطۀ تاریخی «باوه یوان» منطقۀ «ناودرمن» (منطقۀ محصورشده بین کوهستان) در ۴۰ کیلومتری کرمانشاه، تحقیقات برای یافتن آثار دیگر ادامه می‌یابد».
وی افزود: «دندان کشف‌شده، بر اساس آزمایشات DNA که دقیق‌ترین مطالعات ژنتیکی دنیاست یک دندان شیری متعلق به کودکی ۶ ساله است که جنسیت آن مشخص نیست و به همراه دست‌افزارهای سنگی مربوط به دورۀ پارینه‌سنگی میانی در کاوش‌های علمی از عمق چهار متری زمین در پناهگاه صحرایی باوه یوان به دست آمده است».
سرپرست هیأت باستان‌شناسی این محوطۀ باستانی گفت: «دندان کشف‌شده بر اساس آزمایش‌های سن‌سنجی دارای سنی حدود ۴۲ تا ۴۵هزار سال است و این نئاندرتال متعلق به جوامع اولیۀ نزدیک به عصر حاضر محسوب می‌شود».
این استاد دانشگاه کمبریج ادامه داد: «تحقیقات بر روی این دندان به کمک آزمایشگاه‌های کمبریج، آکسفورد، بوردو فرانسه، بولونیا ایتالیا و آلمان انجام و به مدت یک‌سال طول کشیده است».
وی به تحقیقات برای کشف غذای انسان اولیه از روی جرم برداشت‌شده از این دندان شیری اشاره کرد و گفت: «مطالعات تکمیلی در مورد این دندان در حال انجام است».
گوران گفت: «این نخستین‌بار است که بقایای یک انسان نئاندرتال به صورت قطعی در کشور ایران کشف می‌شود و با توجه به اینکه مبحث کشفیات در مورد زندگی انسان‎های اولیه اکنون یکی از مباحث داغ دنیاست و با توجه به اهمیت موضوع، این تحقیقات در کرمانشاه ادامه می‌یابد».
اولین نشانه‌ها از نئاندرتال‌های اولیه به حدود ۱۳۰ تا ۲۳۰هزار سال پیش در اروپا برمی‌گردد و تحقیقات نشان می‌دهد به تدریج به سمت شرق پراکنده شده‌اند.
پیش از این کشفیاتی از حضور این انسان‌ها را در آسیای مرکزی شامل ۱۱ اسکلت کشف‌شده در کردستان عراق و نیز تاجیکستان صورت گرفته بود که براین اساس احتمال حضور آن‌ها در ایران نیز می‌رفت.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

ممنوعیت نمای رومی ؛ پیروزی یا قبول شکست؟

هر از چند گاهی خبر می‌رسد که در برخی شهرها استفاده از نمای رومی ممنوع گردیده است. عده ای از معماران و دانشجویان از تصویب این گونه ممنوعیت‌ها استقبال می‌کنند