دانشگاه و شهر: فضای شهری، نشانۀ شهری و سردرها

علی‌رغم آنکه سردر دانشگاه تهران در سال ۱۳۴۶ ساخته شد اما این رویکرد به طراحی ورودی دانشگاه‌ها استمرار نیافت. هرچند در دهۀ اخیر مجدداً توجه به طراحی سردر ورودی دانشگاه‌ها افزایش یافته، اما اغلب اوقات در حد یک فراخوان مسابقه باقی مانده و ساخت آن‌ها عملی نشده است. از معدود موارد ساخته‌شده می‌توان به سردر ورودی دانشگاه علم‌و‌صنعت در سال ۱۳۸۵ اشاره کرد. پس از دو مورد مذکور (سردر دانشگاه تهران و دانشگاه علم‌وصنعت ایران)، سردر دانشگاه تربیت مدرس تهران به عنوان جدیدترین بنای ورودی یک دانشگاه طراحی و ساخته شده است.

هم‌زمان با ایام دهۀ فجر سردر دانشگاه تربیت مدرس افتتاح شد. طرح مربوط به سردر این دانشگاه -که از میان طرح‌های ارائه‌شده در یک مسابقه برگزیده شد- از سوی دانشگاه تربیت مدرس به فراخوان گذاشته و پس از ارائۀ طرح‌ها و ارزیابی آن‌ها توسط هیأت داوران، طرح مشترک «رضا عبادی» و «سارا مجدی» در تیر ماه ۱۳۸۶ انتخاب شد.

در پاییز ۱۳۸۷ با همکاری شهرداری تهران مقدمات ساخت این سردر فراهم شد و سازمان زیباسازی شهرداری تهران اجرای آن را به عهده گرفت. این بنا اکنون آمادۀ بهره‌برداری است و به گفتۀ معماران آن، در طراحی از مفاهیم سمبولیک و آرایه‌های ایرانی-اسلامی استفاده شده است.

دانشگاه و شهر
ایجاد نمادهای شهری که واجد ارزش‌های هویتی و فرهنگی باشد، به ارتباط شهروندان با مکان‌های شهری کمک خواهد کرد. همان‌گونه که سردر دانشگاه تهران نه‌تنها برای دانشگاهیان، خاطره‌انگیز و معنادار است بلکه برای شهروندان تهرانی نیز یک مکان ملاقات، یک نشانۀ شهری و بخشی از هویت مرکز شهر تهران است. به‌گفتۀ طراحان، ارتباط دانشگاه با شهر در قالب نمادی آشنا که فصل اشتراک مردم با دانشگاه باشد، بخشی از ایده‌های طراحان این بنا بوده است.
احداث این بنای یادمانی می‌تواند نویدبخش توجه بیشتر مسئولان به نقش معماری در ارتقای هویت محیط‌های شهری و بازتعریف فضاهای جمعی باشد.

محمدرضا مهربانی گلزار، کارشناس ارشد معماری منظر
[email protected]

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

وقتی که همه چیز نو می شود.

وقتی که همه چیز نو می شود

وقتی که مردم به مناسبت سال نو، چهره آرارسته کرده و لباس نو بر تن می کنند و برای دید و بازدید از این خانه به آن خانه روز را به شب می رسانند بدیهی است که منظر شهرها تفاوتی چشمگیر می کند.