ثبت کویر لوت در فهرست جهانی میراث طبیعی

رئیس پایگاه جهانی کویر لوت کشور در جلسه‌ای که در سالن جلسات موزۀ منطقه‌ای جنوب‌شرق برگزار شد، اظهار کرد: «وقتی اثری در فهرست جهانی میراث فرهنگی قرار می‌گیرد، آن اثر برای تمام جهان ارزشمند می‌شود».
ثبت کویر لوت در فهرست جهانی میراث طبیعی

به گزارش تیترشهرمهران مقصودی با بیان این مطلب افزود: «بعد از ۴۵ سال اولین اثر طبیعی جهان ثبت شد و برای حفظ این عنوان باید تلاش زیادی صورت گیرد‌».

مقصودی ادامه داد: «توسعۀ گردشگری باعث ایجاد امنیت می‌شود، بنابراین باید از وجود چنین قابلیت‌هایی استفاده شود و صنعت گردشگری در این استان رونق بیشتری پیدا کند» .

وی به راه‌اندازی سایت کویر لوت اشاره کرد و افزود: «مدیریت مسیر‌ها و مدیریت برگزاری تورهای گردشگری متعدد از نکات مهمی است که باید در راستای حفظ این عنوان صورت ‌گیرد‌».

مقصودی خاطرنشان کرد: «برای حفظ این قابلیت و بکر نگه‌داشتن آن باید ضمن فراهم‌ساختن زیرساخت‌های گردشگری، مدیریت جمع آوری زباله در این مکان در دستور کار قرار گیرد‌».

معاون میراث فرهنگی ادارۀ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز افزود: «۱۰درصد مساحت کشور را کویر لوت به خود اختصاص داده و یک جاذبه بی‌نظیر در کشور است».

عدنان حسینی گفت: «این بیابان به‌طور کلی در ۳ استان خراسان‌جنوبی، کرمان و سیستان‌و‌بلوچستان قرار دارد و بخشی از آن که در سیستان‌و‌بلوچستان قرار دارد که بیشترین پوشش گیاهی و جاذبه‌های گردشگری را به خود اختصاص داده است‌».

وی با بیان اینکه گرم‌ترین نقطۀ جهان در کویر لوت واقع شده است، گفت: «این بیابان با ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی که دارد، یک قابلیت بزرگ برای استان و یک شگفتی برای دنیاست‌».

حسینی یادآور شد: «در ۲ سال اخیر شاهد اقدامات و اتفاقات خوبی برای این مکان بودیم که از جمله آن افتتاح پایگاه جهانی کویر لوت در نصرت‌آباد بود‌».

وی گفت: «مهمترین اقدامی که باید برای این مکان در نظر گرفته شود، ایجاد راه دسترسی بوده که یکی از مشکلات گردشگران است».

معاون میراث فرهنگی ادارۀ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: «برای بکر نگه‌داشتن این بیابان از جامعۀ محلی کمک زیادی گرفته شده و اقداماتی صورت گرفته ولی نیاز است تا کمپ‌هایی در آنجا ایجاد شود تا به جذب گردشگر و در عین حال بکر نگه‌داشتن آن کمک شود».

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

ممنوعیت نمای رومی ؛ پیروزی یا قبول شکست؟

هر از چند گاهی خبر می‌رسد که در برخی شهرها استفاده از نمای رومی ممنوع گردیده است. عده ای از معماران و دانشجویان از تصویب این گونه ممنوعیت‌ها استقبال می‌کنند