پنج اثر تاریخی آزادشهر گلستان، ثبت ملی شد

علیرضا حصارنوی روز دوشنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: «در آخرین جلسۀ شورای ثبت آثار تاریخی کشور که در تهران برگزار شد، با ثبت ۵ اثر تاریخی و فرهنگی آزادشهر در فهرست آثار ملی موافقت شد».

پنج اثر تاریخی آزادشهر گلستان، ثبت ملی شد
وی افزود: «با پنج اثر ثبت‌شدۀ اخیر که شامل تپه‌نوده خاندوز، زیتون‌تپه، پل نوده، پل غزنوی و کاخ پهلوی خوش‌ییلاق است، تعداد آثار ثبت‌شدۀ آزادشهر در فهرست آثار ملی کشور به ۳۶ اثر رسید».
رئیس ادارۀ میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آزادشهر در خصوص مزیت‌های این اتفاق ابراز کرد: «ثبت ملی آثار تاریخی و فرهنگی دو مزیت کلی دارد؛ اول اینکه مالکیت اثر یا شیء مشخص شده و علاوه بر آن از نابودی، سرقت و از بین‌رفتن آن جلوگیری می‌شود».
حصارنوی افزود: «اصولاً از دید حقوق‌دانان تا فعل یا عملی ثبت نشود همیشه در مظان از بین‌رفتن، به‌فراموشی‌سپردن و نابودی است و آثار تاریخی، فرهنگی و هنری نیز از این قاعده مستثنی نیستند».
وی بیان کرد: «از همین‌رو هم سازمان‌های بین‌المللی از کشورها می‌خواهند آثار تاریخی و برجستۀ خود را ثبت کنند و هم نهادهای دولتی بر اهمیت این امر صحه می‌گذارند».
رئیس ادارۀ میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آزادشهر خاطرنشان کرد: «با ثبت آثار تاریخی و فرهنگی در فهرست آثار ملی، اعتبار لازم برای انجام برنامه‌های مرمتی، مطالعاتی و حفاظتی تأمین می‌شود و هماهنگی و همکاری بیشتر مالکان قانونی برای ارائۀ آگاهی از نحوۀ خرید‌وفروش و ساخت‌و‌سازها در عرصه و حریم آثار ثبتی صورت خواهد پذیرفت».
شهرستان ۹۶هزار نفری آزادشهر در شرق استان گلستان دارای ۶۹ اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی است که بافت تاریخی روستای فارسیان، تپه ازدار‌تپه و نظام‌آباد و جنگل بن‌قلعه از جمله آن‌ها محسوب می‌شود.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

ممنوعیت نمای رومی ؛ پیروزی یا قبول شکست؟

هر از چند گاهی خبر می‌رسد که در برخی شهرها استفاده از نمای رومی ممنوع گردیده است. عده ای از معماران و دانشجویان از تصویب این گونه ممنوعیت‌ها استقبال می‌کنند