کشف گورستان عصر آهن در دشت قزوین

به گزارش ایلنا، مصطفی ده‌پهلوان، سرپرست هیأت باستان‌شناسی، با اعلام خبر کاوش در دشت قزوین (کاوش در گورستان نویافتۀ عصرآهن دو و سه قره‌تپه سگزآباد) گفت: «در روند طرح تعیین عرصه و حریم قره‌تپه سگزآباد و تپه قبرستان در زیر لایه‌های رسوبی، شواهدی از یک گورستان در شرق قره‌تپه و جنوب‌غرب تپه قبرستان متعلق به عصر آهن دو و سه  به دست آمد».

کشف گورستان عصر آهن در دشت قزوین

او با بیان اینکه در مرداد ماه همان سال ۱۳۹۵ محدودۀ این گورستان توسط دکتر کوروش محمدخانی مورد بررسی آرکئو‌ژئوفیزیک قرار گرفت تصریح کرد: «نتایج عملیات ژئوفیزیک قابل توجه بود و در شهریور ماه ۱۳۹۵ این گورستان مورد کاوش قرار گرفت و با‌ستان‌شناسان در سه ترانشه با خاکستردان‌های (پیت‌ها) عصرآهنِ سه، مواجه شدند.

این باستان‌شناس گفت: «در زیر و داخل این خاکستردان‌ها تدفین‌های مهمی از عصر آهن دو و سه به دست آمد.

به گفته وی، در لایه‌های زیرین این تدفین‌ها آثاری از تدفین‌های دیگری به دست آمد که احتمالا متعلق به لایه‌های قدیمی‌تر است».

ده‌پهلوان افزود: «در سال ۱۳۹۶ تمرکز پروژۀ کاوش بر گورستان نویافته قرار گرفت تا بتوان گاهنگاری دقیق و درستی از این گورستان ارائه کرد و به درک بهتری از شیوه‌ها و سنت تدفین دوره‌های یاد‌شده رسید».

سرپرست هیأت باستان‌شناسی با بیان اینکه با اتمام کاوش ۱۳۹۶ و بررسی‌های انسان‌شناسی جسمانی و پژوهش‌های ژنتیکی مرکز ژنتیک نور نتایج مهمی به دست آمد تصریح کرد: «سنت‌های تدفینی ناشناخته‌ای برای ما روشن شد و نتایج ژنتیکی حکایت از حضور ساکنانی با هاپلی گروپ نادر در ایران دارند».

او افزود: «چنین دستاوردهایی در طول یک‌سال گذشته ما را بر آن داشت تا کاوش در گورستان شرقی قره‌تپه سگزآباد ادامه یابد و هم‌زمان گورستان غربی قره‌تپه (گورستان جنوب‌غربی تپه قبرستان) نیز مورد کاوش قرار گیرد».

ده‌پهلوان در ادامه اظهار داشت: «امیدواریم طی فصل جاری به نتایج قابل‌توجهی برسیم تا بتوان ابهاماتی از دانش باستان‌شناسی عصر آهن دو و سه را روشن ساخت».

این باستان‌شناس تصریح کرد:  «در کاوش آموزشی یادشده بخش عمده‌ای از توجه و توان هیأت کاوش صرف آموزش مهارت‌های فنی و عملی کاوش‌ها و بررسی‌های باستان شناختی از قبیل، عکاسی حرفه‌ای در حین کاوش، طراحی فنی یافته‌ها، نقشه‌برداری، حفاظت و مرمت، شیوه‌های درست نمونه‌برداری یافته‌ها برای بررسی‌های آزمایشگاهی، جانورباستان شناسی، انسان‌شناسی جسمانی و … شد».

کاوش آموزشی‌ـ‌پژوهشی گروه باستان‌شناسی دانشگاه تهران در دشت قزوین (کاوش در گورستان نویافتۀ عصرآهن دو و سه  قره‌تپه سگزآباد) با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صورت گرفت.

منبع: ایلنا

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

ممنوعیت نمای رومی ؛ پیروزی یا قبول شکست؟

هر از چند گاهی خبر می‌رسد که در برخی شهرها استفاده از نمای رومی ممنوع گردیده است. عده ای از معماران و دانشجویان از تصویب این گونه ممنوعیت‌ها استقبال می‌کنند