تدوین نقشۀ پراکندگی غارها در ایران

از سوی محققان پایگاه داده‌های علوم زمین نقشۀ پراکندگی غارها ایران در مقیاس یک‌میلیونیم تهیه شد.

به گزارش ایسنا، در کشور ایران بیش از ۵ هزار غار وجود دارد که دو هزار و پانصد غار کشف و ثبت شده و تنها دویست‌و‌بیست غار دارای شناسنامه و داده‌های آن در سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح جمع‌آوری شده است.

بر این اساس محققان پایگاه داده‌های علوم‌ زمین کشور در راستای حفظ و نگهداری داده‌ها، دست‌یابی به ذخایر آب کارستی و درجه‌ بندی غارها بر اساس چگونگی کاربرد آن‌ها اعم از کاربردی آموزشی، گردشگری ‌و اکتشافی اقدام به تهیۀ نقشۀ پراکندگی غارها در ایران کردند.

این مطالعات در سه فاز «شناخت»، «پیاده‌سازی» و «ذخیره‌سازی داده‌ها» انجام شد و در نهایت نقشه یک‌‌ میلیونیم غارهای کشور و تهیۀ نقشه‌های استانی بنا‌ به درخواست استان‌ها انجام شده و به زودی اطلاعات مربوط به غارهای کشور بر روی سایت پایگاه داده‌های علوم زمین به آدرس اینترنتی webgis.ngdir.ir  قابل دسترسی خواهد بود.

استفاده از لایه‌های اطلاعاتی سنگ در برگیرندۀ غار، سیستم درزه‌های منطقه، گسل‌ها، فرآیندهای تشکیل غار، کدگذاری بر مبنای عوامل تشکیل‌دهندۀ غار، نویسه‌گردانی اسامی فارسی غار بر اساس استاندارد بین‌المللی و لاتین‌ نویسی فارسی و طراحی راهنمای گویا برای کاربر عمومی و غیر‌متخصص از جمله ویژگی‌های این نقشه‌ها است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

نسبت معماری با تکنولوژی

نسبت معماری با تکنولوژی

بردار علم و هنر در دورۀ سنت بر هم منطبق بود و هنرها قهراً واجد صفات علمی هم می‌شدند. از این روست که معماری سنتی هم شاهکار هنر شناخته می‌شود و هم شاهکار تکنولوژی که هر دو به دست یک نفر محقق می‌شد