حکمی متفاوت برای مجرم میراث فرهنگی

با شکایت ادارۀ کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان یزد از یک شخص حقیقی برای جرمِ «تغییر کاربری یکی از بناهای تاریخی در اردکان بدون‌مجوز سازمان میراث‌ فرهنگی»، حکمی متفاوت از سوی دادگاه کیفریِ ۲ شعبه اردکان صادر شد.

حکمی متفاوت برای مجرم میراث فرهنگی

به گزارش ایسنا، براساس این حکم جوانی ۲۵‌ساله به اتهام تغییر کاربری بدون مجوز میراث فرهنگی برای یکی از بناهای تاریخی اردکان که بهمن سال ۱۳۸۲ فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، تحت تعقیب قرار گرفته بود که در کیفرخواست سوم اسفند ۱۳۹۶، دادسرای عمومی و انقلاب اردکان، براساس ادله و امارات موجود در پرونده و حاضر‌نشدن مجرم در زمان برگزاری دادگاه، وقوع بزه توسط متهم محرز شد که براساس قانون مجازات اسلامی و ماده ۵۶۴ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، او به گذراندن یک سال حبس محکوم شد.

اما دادگاه با توجه به اجرای تمام مجازات حبس تعیینی، محکوم علیه را به استناد مواد ۴۰، ۴۶، ۴۸، ۵۰، ۵۲، ۵۴ از قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ به مدت دو سال تعلیق و مقرر کرد که محکوم‌علیه موظف است در طول مدت تعلیق به مدت چهار ساعت در هفته و حداکثر به مدت ۳۰۰ ساعت با ادارۀ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان یزد در امور مربوط به حفظ، نگهداری، مرمت و بازسازی آثار فرهنگی تاریخی موجود در سطح استان یزد همکاری مؤثر کند.

براساس حکم صادر‌شده، متهم باید در پایان هر ماه حداکثر تا دهم ماه بعد گزارش امر را به تأیید ادارۀ میراث فرهنگی استان برساند و سپس آن را به اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب اردکان ارائه دهد تا در پروندۀ اجرایی ثبت و ضبط شود.

این حکم به امضای وحید همت‌نژاد، معاون قضایی دادگستری و دادرس شعبۀ ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ اردکان رسیده است.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

نسبت معماری با تکنولوژی

نسبت معماری با تکنولوژی

بردار علم و هنر در دورۀ سنت بر هم منطبق بود و هنرها قهراً واجد صفات علمی هم می‌شدند. از این روست که معماری سنتی هم شاهکار هنر شناخته می‌شود و هم شاهکار تکنولوژی که هر دو به دست یک نفر محقق می‌شد