بنیاد مستضعفان خواستار خروج باغ سیب از فهرست آثار ملی شد

به گزارش تیترشهر: باغ سیب در مهرشهر کرج که در سال‌های قبل از انقلاب جزئی از کاخ مروارید بود، پس از انقلاب به همراه کاخ مروارید در اختیار بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی قرار گرفت. اما چند‌سالی است که کاخ مروارید به تملک اداره کل میراث فرهنگی استان البرز درآمده است. در روز دهم اسفند سال ۱۳۹۵ نیز سازمان میراث فرهنگی باغ سیب را به جهت اهمیتی که درحوزۀ باغ‌های ایرانی دارد با شمارۀ ۳۶۴ در فهرست میراث طبیعی و ملی ثبت کرد.

بنیاد مستضعفان خواستار خروج باغ سیب از فهرست آثار ملی شد

تا اینکه چند روز پیش بنیاد مستضعفان با استناد به اینکه این باغ تاریخی نیست، درخواست خروج آن را به دادگستری استان البرز داد. دستگاه‌های قضایی استان نیز مراتب را به ادارۀ کل میراث فرهنگی استان اعلام کردند. دراین‌باره حجت‌الاسلام فخرالدین صابری مدیرکل میراث فرهنگی البرز به تیترشهر گفت: «اواسط شهریور این ابلاغیه به ما اعلام شد و درخواست کردند که مستندات خود را دربارۀ ثبت این باغ بفرستیم و سه کارشناس نیز برای بررسی پروندۀ ثبتی مشخص کردند که یکی از آن‌ها به حوزۀ میراث فرهنگی اشراف دارد».

وی در ادامه گفت: «تنها علتی که می‌توان برای درخواست بنیاد مستضعفان متصور شد، این است که بنیاد می‌خواهد آن‌جا را بفروشد و تغییرکاربری دهد و کشت را به خشت تبدیل کند. میراث فرهنگی منفعت برداشت یک سیب هم از آن ندارد، جز اینکه دغدغه دارد که آن باغ حفظ شود. چون این باغ بزرگترین باغ شهری و تنفس‌گاه شهر کرج است».

صابری ادامه داد: «بنیاد مستضعفان تصور می‌کند با ثبت ملی این اثر، باغ سیب به تصرف سازمان میراث فرهنگی در می‌آید در صورتی که اینطور نیست. کجا پس از ثبت مالکیت بنا و یا محوطه‌ای به میراث فرهنگی سپرده شده است؟ ما قصد تملک باغ را نداریم تنها می‌خواهیم این باغ برای مردم حفظ شود».

استان البرز باغ‌های ایرانی از دورۀ صفوی تا دورۀ معاصر را دارد و باغ سیب آخرین باغ ایرانی دورۀ معاصر است. باغ ۳۵۰ هکتاری سیب مهرشهر کرج در واقع در جهت تلفیق باغ با معماری به‌وجود آمد. باغ‌های ایرانی معمولاً با بناها در ارتباط بودند این باغ هنوز هم محل زندگی گونه‌های پرنده‌های نادر استان البرز است و چون بزرگترین باغ دورن‌شهری ایران است می‌بایست در فهرست میراث ملی قرار گیرد. همچنین از آن‌جا که اشرف پهلوی آلرژی داشت و درخت سیب گرده‌افشانی ندارد، این باغ را در نزدیکی کاخ مروارید ایجاد کردند. بنابراین باغ سیب در ادامۀ روند ساخت باغ ایرانی و در ارتباط با کاخ مروارید بوده است.

منبع: تیتر شهر

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

نسبت معماری با تکنولوژی

نسبت معماری با تکنولوژی

بردار علم و هنر در دورۀ سنت بر هم منطبق بود و هنرها قهراً واجد صفات علمی هم می‌شدند. از این روست که معماری سنتی هم شاهکار هنر شناخته می‌شود و هم شاهکار تکنولوژی که هر دو به دست یک نفر محقق می‌شد