«تکیه دولت» در کاخ گلستان رونمایی شد.

کتاب «تکیه دولت» نوشتۀ علیرضا قاسم‌خان هم‌زمان با آغاز ماه محرم در کاخ گلستان رونمایی شد.

به گزارش ایسنا بر اساس اخبار رسیده، در این مراسمِ رونمایی علیرضا قاسم‌خان گفت: «کتاب«تکیه دولت» حاصل پنج‌سال کار تألیفی و پژوهشی است».

وی با بیان اینکه این بنا در تحولات اجتماعی دورۀ قاجار نقش داشته است، افزود: «این کتاب در ۱۸۰ صفحه و ۳۰ فصل حیات فرهنگی، معماری و بنای دورۀ قاجار را مورد بررسی قرار داده است».

قاسم‌خان خاطرنشان کرد: «دراین کتاب ثابت کرده‌ایم که ساخت این بنا ریشۀ فرهنگی دارد و ایران بزرگترین محل نمایش تعزیه در دوران قاجار است. البته باید یادآور شد همان‌طور که تعزیه شکل می‌گرفت نمایش ایرانی در کنار تعزیه و به دنبال آن تعزیه‌خوان‌ها ، آوازخوان‌ها و ردیف‌دانان موسیقی نیز به گسترش و بهتر‌شدن آواز ایرانی همت گماشتند».

وی ادامه داد: «این تحقیق میدانی- کتابخانه‌ای بوده است و آنچه را در اواخر دورۀ قاجار و اوایل پهلوی دربارۀ این بنا اتفاق افتاده، روایت کرده است. آخرین اتفاق در این بنا تشکیل مجلس مؤسسان بود که در آن سلسلۀ قاجاریه به پهلوی تغییر کرد».

در این مراسم سیدمحمد بهشتی، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و جمعی از محققان قاجاریه حضور داشتند.

منبع خبر:کتاب «تکیه دولت» رونمایی شد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

نسبت معماری با تکنولوژی

نسبت معماری با تکنولوژی

بردار علم و هنر در دورۀ سنت بر هم منطبق بود و هنرها قهراً واجد صفات علمی هم می‌شدند. از این روست که معماری سنتی هم شاهکار هنر شناخته می‌شود و هم شاهکار تکنولوژی که هر دو به دست یک نفر محقق می‌شد