عمق خشکسالی در سیستان‌وبلوچستان، فراتر از زلزله است.

نمایندۀ مردم شهرهای زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در مجلس ‌گفت: «عمق خشکسالی در منطقۀ سیستان‌و‌بلوچستان به‌حدی است که آن را می‌توان فراتر از یک زلزله دانست».

‌به گزارش ایسنا، دکتر حبیب‌الله دهمرده در جریان سفر رئیس جمعیت هلال‌احمر کشور به استان بیان کرد: «بیش از ۱۰۰هزار هکتار از اراضی زراعی منطقه به دلیل کمبود منابع آبی فاقد کشت شده‌اند».

وی در ادامه اظهار کرد: «استمرار بیش از دو دهه خشکسالی در استان سیستان‌و‌بلوچستان وضعیت معیشتی مرزنشینان را در وضعیت بسیار نامناسبی قرار داده است».

دهمرده با بیان اینکه جمعیت هلال‌احمر اقدامات قابل قبولی را درجهت کمک به مردم سیستان انجام داده است، تصریح کرد: «این کمک‌ها در کوتاه‌مدت شاید قابل‌قبول باشد اما در طولانی مدت به دلیل شرایط نامناسب زندگی ناشی از ریزگردها کافی نیست».

نمایندۀ مردم زابل در مجلس از رئیس جمعیت هلال‌احمر کشور درخواست کرد ضمن دادن امید به مردم رنجور منطقه، طرحی را برای کمک به مردم این استان به‌صورت پایلوت کشوری در این منطقه طراحی و اجرا کند.

دهمرده افزود: «مردم ولایت‌مدار و مرزدار سیستان‌و‌بلوچستان با وجود مشکلات عدیدۀ ناشی از خشکسالی همواره وفاداری خود را به این انقلاب و نظام ثابت کرده‌اند که این بسیار ارزشمند است».

وی با بیان اینکه خشکسالی‌های اخیر در تاریخ سیستان‌و‌بلوچستان کم‌نظیر است، گفت: «عمق این خشکسالی به‌حدی است که آن را می‌توان فراتر از یک زلزله دانست».

به گزارش ایسنا، رئیس جمعیت هلال‌احمر کشور هم در پی بوجود‌آمدن شرایط بحرانی به علت خشکسالی و گرد وخاک به سیستان و بلوچستان سفر کرد.

علی اصغر پیوندی در خصوص سفرش به استان بیان کرد: «این نهاد در نظر دارد اقدامات مختلف نظیر راه‌اندازی کمپین نذر آب و توزیع سبدها و بسته‌های غذایی مورد نیاز مردم درگیر با خشکسالی را در دستور کار قرار دهد».

وی افزود: «با توجه به خشکسالی‌های دو دهۀ اخیر در سیستان‌و‌بلوچستان که معضلات بسیاری را برای مردم به همراه داشته است، این نهاد وظیفۀ خود دانسته تا تمام توانش را برای کمک به مردم این منطقه بکار گیرد».

رئیس جمعیت هلال احمر کشور در ادامه اظهار کرد: «انجام راهکارهای پیشگیری ثانویه، برای کمترشدن یا متوقف‌کردن خشکسالی در منطقه با همکاری سایر نهادها و دستگاه‌ها ضروری است‌».

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

ممنوعیت نمای رومی ؛ پیروزی یا قبول شکست؟

هر از چند گاهی خبر می‌رسد که در برخی شهرها استفاده از نمای رومی ممنوع گردیده است. عده ای از معماران و دانشجویان از تصویب این گونه ممنوعیت‌ها استقبال می‌کنند