کوزۀ قلیان ناصرالدین‌شاه سر از موزۀ لیون در آورد

به گزارش شبکۀ تلویزیونی یورونیوز، دو کوزۀ آبخوری و یک کوزۀ قلیان سفالی، از آثار مربوط به ایران، در موزۀ «کنفلوانس» شهر لیون فرانسه به نمایش در آمد. این ظروف سفالی، به دوران قاجاریه تعلق دارند و کوزۀ قلیانی که در این موزه به نمایش گذاشته شده متعلق به شخص ناصرالدین‌شاه می‌باشد.
کوزه قلیان ناصرالدین شاه سر از موزه لیون در آورددکتر «ژوزف تولوزان» پزشک فرانسوی که در نیمۀ دوم قرن نوزدهم میلادی و در دوران سلطنت ناصرالدین‌شاه در ایران می‌زیست، این اشیاء باستانی را در سال ۱۸۸۴ میلادی (۱۲۶۳ هجری شمسی) از ایران خارج کرده است. این پزشک به مدت۳۰ سال به عنوان پزشک مخصوص ناصرالدین‌شاه در دربار ایران زندگی کرده است.
تولوزان ۱۲۱ سال پیش در سی‌ام ژوئیه ۱۸۹۷ (۸ مرداد ۱۲۷۶) در تهران به قتل رسید. اما راز قتل مرموز وی هنوز کشف نشده است. برخی روایت می‌کنند که وی به دستور مظفرالدین‌شاه کشته شده است. کوزه‌های ایرانی به نمایش گذاشته شده درموزۀ کنفلوانس، به‌طور موقت از خزانۀ موزۀ فرانسه بیرون آمده اند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

نسبت معماری با تکنولوژی

نسبت معماری با تکنولوژی

بردار علم و هنر در دورۀ سنت بر هم منطبق بود و هنرها قهراً واجد صفات علمی هم می‌شدند. از این روست که معماری سنتی هم شاهکار هنر شناخته می‌شود و هم شاهکار تکنولوژی که هر دو به دست یک نفر محقق می‌شد