کوزه قلیان ناصرالدین شاه سر از موزه لیون در آورد

به گزارش شبکه تلویزیونی یورونیوز، دو کوزه آبخوری و یک کوزه قلیان سفالی، در موزه ‘کنفلوانس’ شهر لیون فرانسه به نمایش در آمد. این ظروف به دوران قاجاریه تعلق دارند و کوزه قلیانی که در این موزه به نمایش گذاشته شده متعلق به شخص ناصرالدین شاه می باشد.
کوزه قلیان ناصرالدین شاه سر از موزه لیون در آورددکتر «ژوزف تولوزان» پزشک فرانسوی که در نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی و در دوران سلطنت ناصرالدین شاه در ایران می‌زیست، این اشیاء باستانی را در سال ۱۸۸۴ مسیحی (۱۲۶۳ هجری شمسی) از ایران خارج کرده است.
این پزشک به مدت ۳۰ سال به عنوان پزشک مخصوص ناصرالدین شاه در دربار ایران زندگی کرده است.
تولوزان ۱۲۱ سال پیش در سی ام ژوئیه ۱۸۹۷ (۸ مرداد ۱۲۷۶) در تهران به قتل رسید. راز قتل مرموز وی هنوز کشف نشده اما برخی روایت می کنند که وی به دستور مظفرالدین شاه کشته شده است. کوزه های ایرانی به نمایش گذاشته شده درموزه کنفلوانس، بطور موقت از خزانه موزه فرانسه بیرون آمده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

درباره نظر آنلاین

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

کاهش تعداد گردشگران خارجی در ابهام

کاهش تعداد گردشگران خارجی در ابهام

اگرچه گردشگری و تاثیر توجه به این صنعت در رونق اقتصادی امری پذیرفته‌ شده از سوی تمام کارشناسان و صاحب‌نظران و مسئولان است اما در عمل و به دلایلی متعدد طی سال‌های گذشته نتوانسته‌ایم به‌خوبی از ظرفیت‌های جذب گردشگران خارجی در ابعاد مختلف آن بهره‌مند شویم.